Choose your Country

Chile

Czechia

France

Georgia

Germany

Iraq

Jordan

Kazakhstan

Laos/ປະເທດລາວ

Nigeria

Norway

Pakistan

Peru

Poland

Romania

Saudi-Arabia

Spain

Switzerland

Thailand

United Arab Emirates

United Kingdom

Uzbekistan

Jobdetail

pic_jobs_header_neu

Senior Accountant (National Staff)

Stellenbeschreibung

Duties:

  • Bank and corporate cards of the company, control of payments 2 times a week in KZT and in foreign currency, monitoring of payments and incoming payments, money in transit, daily distribution of bank statements on all accounts of the company, also in a foreign bank; registration of Agreements in the online bank, receipt of UNC; saving Bank statements on the server of the company.
  • Monitoring the flow of guarantee fees and bank guarantees for projects.
  • Monitoring the correct coding on projects.
  • Monitoring the exchange rate differences on all currency transactions.
  • Sale of services; issuance of electronic invoices, monitoring of accounts receivable, reconciliation of debts with counterparties on accounts receivable on a quarterly and annual basis;
  • Preparation for monthly closing; Reconciliation of VAT amounts to offset; Control of deferred VAT.
  • Accrual and payment of VAT and CIT at the source of payment to non-residents in 1C program. Reconciliation with the personal accounts of the tax committee for VAT and CIT at the source of payment to non-residents.
  • Preparation and submission of tax reports on Tax Form 300.00. 101.04, 701.00, 870.00;
  • Tracking and control of tax notices, preparation of responses to notices;
  • Control over the correctness of residence certificates and timely request for their receipt from non-residents.
  • Checking and correction of primary accounting documentation for junior specialists in the 1C program in the following areas: bank, advance reports, receipt of inventory and fixed assets, write-offs, closure of accounting;
  • Tracking correspondence for client and contractor inquiries, advising on accounting and taxation as required.
  • Working with high volume in several 1C databases.
  • Participation in supporting the annual audit.
  • Assist the Chief accountant in preparing the company’s tax and accounting policies.
  • Substituting some of the urgent work of the Chief Accountant during her absence.
  • Other ad hoc work as instructed by the line manager, finance director and managing director of the company.
  • Business correspondence to support the business activities of other departments in the company.

Должностные обязанности:

  • Банк и корпоративные карты компании, контроль по проведению платежей 2 раза в неделю в тенге и в иностранной валюте, мониторинг оплат и входящих платежей, деньги в пути, ежедневная разноска банковских выписок по всем счетам компании, также в иностранном банке; регистрация Договоров в онлайн-банке, получение УНК; сохранение Банковских выписок на сервере компании.
  • Контроль за движением гарантийных взносов и банковских гарантии по проектам.
  • Контроль за правильностью кодировок по проектам.
  • Контроль за курсовой разницей по всем валютным операциям.
  • Реализация услуг; выписка ЭСФ, контроль за дебиторскими счетами, сверка задолженностей с контрагентами по дебиторской задолженности на ежеквартальной и ежегодной основе;
  • Подготовка к ежемесячному закрытию; сверка сумм по НДС в зачёт; Контроль за отложенным НДС.
  • Начисление и оплата НДС и КПН у источника выплаты с нерезидентов в 1С программе. Сверка с лицевыми счетами налогового комитета по НДС и КПН у источника выплаты по нерезидентам.
  • Подготовка и сдача налоговых отчетов по ФНО 300.00. 101.04, 701.00, 870.00;
  • Отслеживание и контроль налоговых уведомлений, подготовка ответов на уведомления;
  • Контроль за правильностью оформления сертификатов резидентства и своевременный запрос на их получение с нерезидентов.
  • Проверка и исправление первичной бухгалтерской документации за младшими специалистами в программе 1С по участкам: банк, авансовые отчеты, поступление ТМЗ и ОС, списание, закрытие бухгалтерского учета;
  • Отслеживание корреспонденции по запросам клиентов и подрядчиков, консультации по бухгалтерскому и налоговому учету при необходимости.
  • Работа с большим объемом в нескольких базах 1С.
  • Участие в сопровождении ежегодной аудиторской проверки.
  • Помощь главному бухгалтеру при подготовке налоговой и бухгалтерской политики компании.
  • Замещение части неотложной работы главного бухгалтера на период её отсутствия.
  • Прочая разовая работа по поручению линейного менеджера, финансового директора и управляющего директора компании.
  • Деловая переписка в целях поддержания деловой активности других департаментов компании.

Qualifikation

Competency requirements:

  • Knowledge of the legislation of the Republic of Kazakhstan on accounting and financial reporting, as well as financial, tax, admin, labor and economic legislation of the Republic of Kazakhstan;
  • decrees, orders, orders, other guidance, methodological and regulatory materials of financial and control and auditing bodies on the organization of accounting and reporting, as well as on the economic and financial activities of the Company;
  • the structure of the Company, strategy and prospects for its development;
  • regulations and instructions on the organization of accounting in the Company, rules for its maintenance;
  • the procedure for registration of transactions, organization of document flow in accounting areas;
  • forms and procedure for financial settlements;
  • the procedure for receiving, posting, storing and spending money;
  • rules for settlements with debtors and creditors;
  • conditions of taxation of legal entities and individuals;
  • the procedure for writing off shortages, accounts receivable and other losses from accounting accounts;
  • rules for conducting inventories of cash and inventory;
  • the procedure and terms for drawing up accounting balances and statements;
  • rules for conducting inspections and documentary audits;
  • methods of information processing using: computer programs for accounting and personnel records; modern technical means of communication and communication; computer;
  • fundamentals of labor legislation;
  • rules and norms of labor protection and fire safety.

Education: Bachelor degree is minimum requirement. Master’s degree preferred.

Language skills: English and Russian are mandatory. Kazakh is advantageous.

Professional experience: Min 6 year, Senior accountant experience min. 1 year

Требования к компетенции:

  • Знание законодательства Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также финансовое, налоговое, административное, трудовое и хозяйственное законодательство Республики Казахстан;
  • постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие, методические и нормативные материалы финансовых и контрольно-ревизионных органов по вопросам организации бухгалтерского учета и составления отчетности, а также касающиеся хозяйственно-финансовой деятельности Компании;
  • структуру Компании, стратегию и перспективы ее развития;
  • положения и инструкции по организации бухгалтерского учета в Компании, правила его ведения;
  • порядок оформления операций, организацию документооборота по участкам учета;
  • формы и порядок финансовых расчетов;
  • порядок приемки, оприходования, хранения и расходования денег;
  • правила расчета с дебиторами и кредиторами;
  • условия налогообложения юридических и физических лиц;
  • порядок списания со счетов бухгалтерского учета недостач, дебиторской задолженности и других потерь;
  • правила проведения инвентаризаций денежных средств и товарно-материальных ценностей;
  • порядок и сроки составления бухгалтерских балансов и отчетности;
  • правила проведения проверок и документальной ревизии;
  • методы обработки информации с использованием: компьютерных программ по ведению бухгалтерского и кадрового учета; современных технических средств коммуникации и связи; компьютера;
  • основы трудового законодательства;
  • правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.

Минимальные требования к работнику:

Образование: Степень бакалавра (в области экономики, экономики и финансов) является минимальным требованием. Степень магистра является предпочтительной.

Владение языками: Русский – обязательно; Английский – Средний уровень; Казахский – предпочтительно.

Профессиональный опыт: Мин. 6 лет в бухгалтерии, опыт старшего бухгалтера мин. 1 год

Almaty, 5/2

Mail-to: Recruitment-KAZ@ilf.com

Arbeitsort: ILF-Kazakhstan, Büro Almaty
Verfügbar ab: Jetzt

Für Fragen freuen wir uns über Ihre Kontaktaufnahme:

ILF Kazakhstan, Atyrau
Ms. Bakyt Kadiraliyeva

26V Vladimirskiy Street
060000 Atyrau

Tel: +7 (712) 2 71 61 - 70
Fax: +7 (702) 3 32 89 - 88

Hello UptimeRobot